Archiwum dla Interwencje SOZ

Dokumentacja stanu wieżyczki willi Kellera przekazana WUOZ

Nowe technologie w służbie zabytkom już w Łodzi! W związku z informacją o ustanowieniu postanowieniem sądu, na wniosek Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi, kuratora sądowego dla willi Rudolfa Kellera, położonej w przy ul. Gdańskiej 49/53, dokonaliśmy dokumentacji fotograficznej stanu wieżyczki i poszycia dachowego zabytku przy użyciu drona. Zdjęcia przesłaliśmy wraz z wnioskiem o ustanowienie nas stroną w postępowaniach, dotyczących nakazów wobec władającego nieruchomością, a także o wydanie zgody na dokonanie fotokopii dokumentacji sprawy. Nasz wniosek wynika z podjęcia się obecnie działań, zmierzających do rozwiązania trwającego od 10 lat problemu niszczejącego zabytku. Dzięki organowi administracji rządowej pod kierownictwem Wojewody Łódzkiego obecnie możliwe jest w praktyce realizowanie możliwości prawnych na rzecz ratowania willi Kellera.

Operator drona: Kosma Chodurek, 2020.  

Interwencja z Policją – kolejna dewastacja Centrali Scheiblerowskiej pod zarządem spółki CFI

W związku z naszą interwencją 21 – 22 czerwca 2015 r. wobec nielegalnych prac na zabytku (budynek Centrali Scheiblerowskiej przy pl. Zwycięstwa) należącym do spółki CFI ( http://www.krs-online.com.pl/central-fund-of-immovables-sp-… ) we wtorek 18 sierpnia 2015 r. zostały złożone przez naszego przedstawiciela zeznania na VI Komisariacie Policji w Łodzi przy ul. Wysokiej 45. Do zeznań załączyliśmy materiały zdjęciowe i wideo oraz złożyliśmy wniosek o uznanie Stowarzyszenia Łódzka Przestrzeń za stronę w postępowaniu i w razie skierowania do sądu aktu oskarżenia również włączenie nas do sprawy jako oskarżyciela posiłkowego. W związku ze zmianą przepisów postępowania karnego od 1 lipca 2015 r. sprawę prowadzi Policja (nie prokuratura). Do czasu ew. rozpoczęcia procesu sądowego akta są utajnione, dlatego nie możemy ujawnić treści zeznań (materiału dowodowego). Mamy nadzieję, że sprawa zakończy się procesem sądowym i ukaraniem winnych dewastacyjnej samowoli budowlanej. Do dzisiaj widoczne są na liczącym ponad 150 lat budynku m. in. pozrywane elementy więźby dachowej. Ponieważ widoczne są kolejne prace na elewacji zachodniej, niewykluczone, że będzie konieczna kolejna interwencja z Policją. 10 lat temu w tym miejscu doszło do tragedii w związku z podobnymi pracami prowadzonymi przez firmę CFI. Wówczas doszło do katastrofy budowlanej, w której zginęły 2 osoby a 5 zostało rannych. Niestety właściciele firmy czują się bezkarni.

Radiowóz Policji wezwany na miejsce interwencji przy uszkadzanym zabytku, Plac Zwycięstwa 2.

Budynek stacyjny Łódź Karolew chroniony, ale bez opieki – materiał Radia Łódź

Zbudowany w 1902 roku budynek stacji kolejowej Łódź-Karolew, znajdujący się – na wniosek Społecznego Opiekuna Zabytków, Jakuba Polewskiego – w Wojewódzkim Rejestrze Zabytków Nieruchomych, od kilku lat niszczeje, za co odpowiedzialny jest właściciel, czyli PKP SA. Dyrekcja PKP SA wyraźnie daje do zrozumienia, że nie ma zamiaru nie tylko wyremontować zabytku, ale nawet chronić przed dewastacją. Jak powiedział wicedyrektor Derwisiński: „Dla potrzeb spółek kolejowych on niestety jest zbędny, (…) w związku z tym no niestety, ale obiekt będzie nawet niekonserwowany”. Oznacza to, że choć zabytek uzyskał ochronę prawną, pozostaje bez opieki.

Stowarzyszenie Łódzka Przestrzeń w razie niepowodzenia dotychczasowych podmiotów zainteresowanych wynajęciem obiektu i odnowieniem go, podejmie w przyszłości działania, które mogą przyczynić się do jego odnowy i opieki nad nim. Poranna audycja na ten temat została wyemitowana w Radiu Łódź, 11 maja 2012 roku:

Marek Jurkiewicz specjalnie dla Stowarzyszenia © Łódzka Przestrzeń. Powered by Wordpress