Archiwum dla Zabytki

Dokumentacja stanu wieżyczki willi Kellera przekazana WUOZ

Nowe technologie w służbie zabytkom już w Łodzi! W związku z informacją o ustanowieniu postanowieniem sądu, na wniosek Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi, kuratora sądowego dla willi Rudolfa Kellera, położonej w przy ul. Gdańskiej 49/53, dokonaliśmy dokumentacji fotograficznej stanu wieżyczki i poszycia dachowego zabytku przy użyciu drona. Zdjęcia przesłaliśmy wraz z wnioskiem o ustanowienie nas stroną w postępowaniach, dotyczących nakazów wobec władającego nieruchomością, a także o wydanie zgody na dokonanie fotokopii dokumentacji sprawy. Nasz wniosek wynika z podjęcia się obecnie działań, zmierzających do rozwiązania trwającego od 10 lat problemu niszczejącego zabytku. Dzięki organowi administracji rządowej pod kierownictwem Wojewody Łódzkiego obecnie możliwe jest w praktyce realizowanie możliwości prawnych na rzecz ratowania willi Kellera.

Operator drona: Kosma Chodurek, 2020.  

Nasze badania zaprezentowane podczas międzynarodowej konferencji naukowej

Nasze Stowarzyszenie miało zaszczyt zaprezentować wyniki wieloletnich badań nad wpływem transportu na zabytkową tkankę Łodzi podczas IV Międzynarodowej Konferencji Naukowej: „Problemy i wyzwania geografii komunikacji”, która odbyła się na terenie Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Wśród 18 krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych, reprezentowanych przez uczestników konferencji, Łódzka Przestrzeń była jedną z dwóch organizacji pozarządowych, biorących udział w obradach. Nasze Stowarzyszenie, zgromadziwszy w ostatniej dekadzie, w ramach własnego archiwum, znaczący i bogaty zasób różnego typu dokumentacji związanej ze zmianami w strukturze miejskiej oraz infrastrukturze transportowej Łodzi, na podstawie par. 5, pkt. 4 Regulaminu, prowadzi badania naukowe i publikuje je w formie naukowej, korzystając ze wspomnianego zasobu. 9 maja 2019 r., o godz. 17:15, nasz przedstawiciel, Jakub Polewski, zaprezentował wyniki badań pod tytułem: „Formy wpływu przekształceń infrastruktury transportu kołowego na morfologię miasta na przykładzie Łodzi”. Tematyka zaprezentowanych badań stanowiła novum na tle pozostałych, co wynikało z interdyscyplinarnego przedmiotu badań; połączenia zainteresowań zarówno m.in. geografii transportu jak też geografii historycznej. Prezentacja została przygotowana przy współpracy z dr. Tomaszem Figlusem z WNG UŁ (m.in. geografia historyczna wsi, urbanistyka i ruralistyka), za co serdecznie Panu doktorowi dziękujemy.

Drewniany dom przy ul. Przędzalnianej 91 uratowany!

Ogromne szczęście, ponieważ po 5 latach udało się ostatecznie przeforsować remont zespołu architektury drewnianej i murowanej z przełomu XIX i XX wieku pod adresem Przędzalniana 91. Historia walki o uratowanie narożnego drewnianego domku wraz z przyległym eklektycznym domem murowanym od strony ulicy Łowickiej była niezwykle skomplikowana, ale warto było. W roku 2010 wpisaliśmy obiekt do remontu w opracowywany wówczas przy współpracy z ówczesnym Wiceprezydentem Marcinem Bugajskim Łódzki Program Remontowy „100 kamienic dla Łodzi” (Rozdz. 4, poz. 55, str. 33) [1]. Wiceprezydent Marcin Bugajski ku niezadowoleniu opozycji zablokował rozbiórki zabytków na rok 2010, dzięki czemu zabezpieczony został m. in. drewniak z Przędzalnianej [2]. Jednak już w maju 2011 roku budynkowi groziła rozbiórka na polecenie obecnej Prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej i Wydziału Budynków i Lokali UMŁ. Po naszej interwencji u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz w Oddziale Ochrony Zabytków UMŁ plany rozbiórki zostały zablokowane; wykorzystaliśmy fakt, że obiekt znajduje się w ewidencjach zabytków. Na naszą prośbę drewniak został zabezpieczony poleceniem Agnieszki Nowak, jedynej Prezydent Łodzi, która dbała o łódzkie zabytki, a następnie przekazany Arkadiuszowi Bogusławskiemu, realizującemu wraz z Wiceprezydent Nowak rewitalizację Księżego Młyna [3]. Dzięki dwójce urzędników nasz wysiłek nie poszedł na marne i Rada Miejska w Łodzi 9 maja 2016 roku przekazała środki na renowację zabytku. Pożar, który został zaprószony kilka dni wcześniej na szczęście nie spowodował większych uszkodzeń. Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że chociaż ten zabytek udało się ochronić przed procederem wyburzania zabytków ujętych w programie remontowym. Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie prac w celu przedstawienia fotorelacji.

Źródła: 
1. http://www.kamienica.pl/files/DLA%20LODZI.pdf
2. http://100kamienic.wlodzi.org/arc…/budynek/przedzalniana-91/
3. http://100kamienic.wlodzi.org/…/domek-drewniany-przy-przed…/
4. Materiały UMŁ.

Po naszej interwencji w KWP przywrócono tablicę upamiętniającą ofiary zbrodni stalinowskich

W związku ze zgłoszeniami od mieszkańców Łodzi, dotyczącymi zniknięcia z fasady zabytkowej kamienicy przy ul. Kopernika 29/31, w której mieści się IV Komisariat Policji, tablicy upamiętniającej ofiary stalinowskich zbrodni, 31 sierpnia 2015 r. złożyliśmy wniosek do administracji budynku, tj. do Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi o wyjaśnienie, czy tablica została usunięta na stałe, czy tymczasowo i jeśli tymczasowo, to kiedy zostanie ponownie przywieszona. Kamienica została poddana remontowi głównemu, lecz prace przy niej ukończono już wiele tygodni wcześniej a tablicy próżno było wyczekiwać. Na szczęście po tygodniu od naszego pisma tablica została przywieszona ponownie, a Policja wyjaśniła, że jej zdjęcie było tymczasowe z uwagi na remont. Cieszymy się, że mogliśmy Szanownej Policji przypomnieć o zadbaniu o pamięć pomordowanych i zakatowanych przez socjalistyczny reżim i że sprawa pozytywnie się zakończyła. W razie innych tego typu zdarzeń apelujemy do mieszkańców, żeby podobnie, jak w tym wypadku, bezzwłocznie nas informowali o usuwaniu tablic z miejsc pamięci narodowej.

Tablica na fasadzie kamienicy przy ul. Kopernika 29/31 sprzed demontażu. Fot.: Jakub Polewski 2015.

Interwencja z Policją – kolejna dewastacja Centrali Scheiblerowskiej pod zarządem spółki CFI

W związku z naszą interwencją 21 – 22 czerwca 2015 r. wobec nielegalnych prac na zabytku (budynek Centrali Scheiblerowskiej przy pl. Zwycięstwa) należącym do spółki CFI ( http://www.krs-online.com.pl/central-fund-of-immovables-sp-… ) we wtorek 18 sierpnia 2015 r. zostały złożone przez naszego przedstawiciela zeznania na VI Komisariacie Policji w Łodzi przy ul. Wysokiej 45. Do zeznań załączyliśmy materiały zdjęciowe i wideo oraz złożyliśmy wniosek o uznanie Stowarzyszenia Łódzka Przestrzeń za stronę w postępowaniu i w razie skierowania do sądu aktu oskarżenia również włączenie nas do sprawy jako oskarżyciela posiłkowego. W związku ze zmianą przepisów postępowania karnego od 1 lipca 2015 r. sprawę prowadzi Policja (nie prokuratura). Do czasu ew. rozpoczęcia procesu sądowego akta są utajnione, dlatego nie możemy ujawnić treści zeznań (materiału dowodowego). Mamy nadzieję, że sprawa zakończy się procesem sądowym i ukaraniem winnych dewastacyjnej samowoli budowlanej. Do dzisiaj widoczne są na liczącym ponad 150 lat budynku m. in. pozrywane elementy więźby dachowej. Ponieważ widoczne są kolejne prace na elewacji zachodniej, niewykluczone, że będzie konieczna kolejna interwencja z Policją. 10 lat temu w tym miejscu doszło do tragedii w związku z podobnymi pracami prowadzonymi przez firmę CFI. Wówczas doszło do katastrofy budowlanej, w której zginęły 2 osoby a 5 zostało rannych. Niestety właściciele firmy czują się bezkarni.

Radiowóz Policji wezwany na miejsce interwencji przy uszkadzanym zabytku, Plac Zwycięstwa 2.

Nasz wniosek do MPZP dla ulicy Targowej

W związku z opracowywaną w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej koncepcją miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulic Tuwima – Targowa – Piłsudskiego – Wodna, złożyliśmy 29 lipca b.r. do MPU wniosek o uwzględnienie naszych postulatów, w tym:
– organizację ruchu w istniejącym układzie ulicznym zamiast budowy Trasy Nowotargowej,
– ochronę zabudowy sprzed 1945 roku, w tym zakaz wyburzania, termomodernizacji zewnętrznej przy użyciu styropianu, rezygnację z translokacji budynków fabryki Jarocińskiego, rekonstrukcję detalu architektonicznego i zburzonych zabytków,
– rozbudowę sieci tramwajowej,
– scalenie działek geodezyjnych w sposób umożliwiający zabudowę narożników.

Nowe wpisy do rejestru zabytków przy ulicy Pomorskiej w Łodzi – nasz wniosek rozpatrzony pozytywnie!

Wojewódzki Konserwator Zabytków pozytywnie odniósł się do naszego wniosku z 1 września 2014 r. i postanowił wszcząć procedurę wpisu do rejestru zabytków neorenesansowych kamienic, znajdujących się przy ulicy Pomorskiej 20, 22 i 23. Dzięki temu trzy wartościowe zabytki w bezpośredniej okolicy wspaniałego gmachu Miejskiego Towarzystwa Kredytowego otrzymają ochronę prawną.

Nasza interwencja po pożarze secesyjnej kamienicy przy Kilińskiego 93

W związku z podpaleniem późnosecesyjnej kamienicy przy ulicy Kilińskiego 93, podjęliśmy szereg działań mających na celu zabezpieczenie kamienicy przed całkowitym zniszczeniem oraz ukaranie sprawców podpalenia. 2 grudnia wnieśliśmy do Miejskiej Konserwator Zabytków o kontrolę nad decyzjami PINB i uniemożliwienie właścicielom rozbiórki pod pretekstem skutków pożaru. Z korespondencji prowadzonej do dzisiaj z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków wynika ponadto, że PINB upoważnił właścicieli jedynie do rozbiórki attyk i murów poddasza do wysokości gzymsu ostatniego piętra. Powiadomiliśmy również prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstw. Jeśli Miejska Konserwator Zabytków odmówi wydania nakazu remontu kamienicy, skierujemy się z wnioskiem o wpis do rejestru zabytków do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi.

Nowe Miasto do rejestru zabytków

Wojewódzki Konserwator Zabytków w Łodzi wszczął w końcu procedurę wpisu do rejestru zabytków osady Nowe Miasto lokowanej w 1821 roku. Wniosek w tej sprawie złożyła nasza organizacja do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi 18 lipca 2012 roku. Wpisanie osady nowomiejskiej jest jedną z najpilniejszych potrzeb w zakresie ochrony łódzkich zabytków, gdyż w obliczu braku miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego pozwala na prawną kontrolę planistyczną sposobu zagospodarowywania jednego z najcenniejszych zabytków obszarowych Łodzi.

Nakaz remontu pałacu Konstadtów

Z przyjemnością informujemy, że dzięki współpracy naszej organizacji z prywatnymi właścicielami eklektycznego pałacu Miny i Hermana Konstadtów przy ul. Piotrkowskiej 53 w Łodzi, w którym mamy siedzibę, udało się uzyskać decyzję Wojewódzkiego Konserwator Zabytków w Łodzi nakazującą remont kapitalny zabytku. Dzięki nakazowi, właściciele lokali mogą podjąć działania zmierzające do przywrócenia świetności jednej z najpiękniejszych łódzkich kamienic w stylu eklektycznym, zgodnie z założeniami programu 100 kamienic dla Łodzi, którego Urząd Miasta Łodzi nie chce realizować.

Marek Jurkiewicz specjalnie dla Stowarzyszenia © Łódzka Przestrzeń. Powered by Wordpress