Archiwum dla Badania naukowe

My tu ratujemy pszczoły!

W ramach celu określonego w par. 5, pkt. 2 Regulaminu, tj. ochrona środowiska, współpracujemy na podstawie umowy z łódzkimi pszczelarzami. Nasi partnerzy otrzymują nasze wsparcie przy zadaniach, których celem jest ratowanie pszczół, w tym wg deklaracji partnera programowego:

1. prowadzenie badań nad wyhodowaniem nowej linii pszczół odpornych na choroby;
2. promocja pszczelarstwa w celu zwiększenia populacji pszczół;
3. edukacja pszczelarzy w temacie ochrony pasiek przed szkodnikami i chorobami zagrażającymi pszczołom, oraz edukacja na temat bezpiecznych metod zimowania pszczół;
4. prowadzenie projektu „Zdrowy ogród”, który ma na celu zwiększenie populacji pszczół oraz zapewnienie przyjaznego środowiska dla pszczół poprzez sadzenie roślin zapewniających ich rozwój i możliwość przetrwania w ciągu całego roku;
5. prowadzenie zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży;
6. tworzenie i pomaganie przy tworzeniu siedlisk dla rodzin pszczelich, zarówno udomowionych jak też dzikich;
7. organizacja kursów pszczelarskich i pomoc przy tworzeniu nowych pasiek;
8. hodowla pszczół i matek pszczelich.

Nasze Stowarzyszenie wyszukuje partnerów i rozbudowuje program ochrony pszczół o nowe projekty, w tym pozyskuje nowe tereny pod kolejne pasieki oraz ośrodki działań w wyżej wymienionym zakresie. Rozwój i dalszy etap programu zależeć będzie od planów inwestorów, którzy według partnerów programowych planują zabudowę obecnych siedlisk zabudową wielorodzinną. Z drugiej strony obecnie program cieszy się ogromnym poparciem i zainteresowaniem mieszkańców i wsparciem łódzkich firm. Współpracę przy edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży podejmują wspólnoty mieszkaniowe, mieszkańcy osiedli i inwestorzy adaptujący zabytkowe tereny w Łodzi. Prowadzimy obecnie także rozmowy z jednostkami związanymi z samorządem terytorialnym w temacie ewentualnej współpracy edukacyjnej i informacyjnej dla łodzian i turystów. Niestety Urząd Miasta Łodzi po naszym wniosku o użyczenie na terenie Bałut w rejonie ulicy Limanowskiego przeprowadził prace niszczące przedmiotowy teren i zabudowę w celu przeznaczenia terenu pod sprzedaż. Prowadzimy także konsultacje z właścicielami pasiek i samorządami w regionie łódzkim. Na dzisiaj prognozowany czas trwania programu to 2 lata.

W związku ze skargami mieszkańców Chojen na szkodliwe dla środowiska emisje pyłów z pobliskich zakładów, o czym donosiły także media, podjęliśmy interwencję w zakładach odpowiedzialnych za roznoszący się po osiedlach w południowej części Łodzi odór związany z zanieczyszczeniami powietrza. Osoby odpowiedzialne za administrowanie jednym z zakładów zobowiązały się do zaostrzenia własnej polityki na rzecz ochrony środowiska. Po przeprowadzeniu badań ankietowych okazało się, że sprawa jest pilna ze społecznego punktu widzenia. Liczba skarg była zdecydowanie wysoka.

Nasze badania zaprezentowane podczas międzynarodowej konferencji naukowej

Nasze Stowarzyszenie miało zaszczyt zaprezentować wyniki wieloletnich badań nad wpływem transportu na zabytkową tkankę Łodzi podczas IV Międzynarodowej Konferencji Naukowej: „Problemy i wyzwania geografii komunikacji”, która odbyła się na terenie Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Wśród 18 krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych, reprezentowanych przez uczestników konferencji, Łódzka Przestrzeń była jedną z dwóch organizacji pozarządowych, biorących udział w obradach. Nasze Stowarzyszenie, zgromadziwszy w ostatniej dekadzie, w ramach własnego archiwum, znaczący i bogaty zasób różnego typu dokumentacji związanej ze zmianami w strukturze miejskiej oraz infrastrukturze transportowej Łodzi, na podstawie par. 5, pkt. 4 Regulaminu, prowadzi badania naukowe i publikuje je w formie naukowej, korzystając ze wspomnianego zasobu. 9 maja 2019 r., o godz. 17:15, nasz przedstawiciel, Jakub Polewski, zaprezentował wyniki badań pod tytułem: „Formy wpływu przekształceń infrastruktury transportu kołowego na morfologię miasta na przykładzie Łodzi”. Tematyka zaprezentowanych badań stanowiła novum na tle pozostałych, co wynikało z interdyscyplinarnego przedmiotu badań; połączenia zainteresowań zarówno m.in. geografii transportu jak też geografii historycznej. Prezentacja została przygotowana przy współpracy z dr. Tomaszem Figlusem z WNG UŁ (m.in. geografia historyczna wsi, urbanistyka i ruralistyka), za co serdecznie Panu doktorowi dziękujemy.

Marek Jurkiewicz specjalnie dla Stowarzyszenia © Łódzka Przestrzeń. Powered by Wordpress