Archiwum dla Konsultacje

My tu ratujemy pszczoły!

W ramach celu określonego w par. 5, pkt. 2 Regulaminu, tj. ochrona środowiska, współpracujemy na podstawie umowy z łódzkimi pszczelarzami. Nasi partnerzy otrzymują nasze wsparcie przy zadaniach, których celem jest ratowanie pszczół, w tym wg deklaracji partnera programowego:

1. prowadzenie badań nad wyhodowaniem nowej linii pszczół odpornych na choroby;
2. promocja pszczelarstwa w celu zwiększenia populacji pszczół;
3. edukacja pszczelarzy w temacie ochrony pasiek przed szkodnikami i chorobami zagrażającymi pszczołom, oraz edukacja na temat bezpiecznych metod zimowania pszczół;
4. prowadzenie projektu „Zdrowy ogród”, który ma na celu zwiększenie populacji pszczół oraz zapewnienie przyjaznego środowiska dla pszczół poprzez sadzenie roślin zapewniających ich rozwój i możliwość przetrwania w ciągu całego roku;
5. prowadzenie zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży;
6. tworzenie i pomaganie przy tworzeniu siedlisk dla rodzin pszczelich, zarówno udomowionych jak też dzikich;
7. organizacja kursów pszczelarskich i pomoc przy tworzeniu nowych pasiek;
8. hodowla pszczół i matek pszczelich.

Nasze Stowarzyszenie wyszukuje partnerów i rozbudowuje program ochrony pszczół o nowe projekty, w tym pozyskuje nowe tereny pod kolejne pasieki oraz ośrodki działań w wyżej wymienionym zakresie. Rozwój i dalszy etap programu zależeć będzie od planów inwestorów, którzy według partnerów programowych planują zabudowę obecnych siedlisk zabudową wielorodzinną. Z drugiej strony obecnie program cieszy się ogromnym poparciem i zainteresowaniem mieszkańców i wsparciem łódzkich firm. Współpracę przy edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży podejmują wspólnoty mieszkaniowe, mieszkańcy osiedli i inwestorzy adaptujący zabytkowe tereny w Łodzi. Prowadzimy obecnie także rozmowy z jednostkami związanymi z samorządem terytorialnym w temacie ewentualnej współpracy edukacyjnej i informacyjnej dla łodzian i turystów. Niestety Urząd Miasta Łodzi po naszym wniosku o użyczenie na terenie Bałut w rejonie ulicy Limanowskiego przeprowadził prace niszczące przedmiotowy teren i zabudowę w celu przeznaczenia terenu pod sprzedaż. Prowadzimy także konsultacje z właścicielami pasiek i samorządami w regionie łódzkim. Na dzisiaj prognozowany czas trwania programu to 2 lata.

W związku ze skargami mieszkańców Chojen na szkodliwe dla środowiska emisje pyłów z pobliskich zakładów, o czym donosiły także media, podjęliśmy interwencję w zakładach odpowiedzialnych za roznoszący się po osiedlach w południowej części Łodzi odór związany z zanieczyszczeniami powietrza. Osoby odpowiedzialne za administrowanie jednym z zakładów zobowiązały się do zaostrzenia własnej polityki na rzecz ochrony środowiska. Po przeprowadzeniu badań ankietowych okazało się, że sprawa jest pilna ze społecznego punktu widzenia. Liczba skarg była zdecydowanie wysoka.

Nasz wniosek do MPZP dla ulicy Targowej

W związku z opracowywaną w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej koncepcją miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulic Tuwima – Targowa – Piłsudskiego – Wodna, złożyliśmy 29 lipca b.r. do MPU wniosek o uwzględnienie naszych postulatów, w tym:
– organizację ruchu w istniejącym układzie ulicznym zamiast budowy Trasy Nowotargowej,
– ochronę zabudowy sprzed 1945 roku, w tym zakaz wyburzania, termomodernizacji zewnętrznej przy użyciu styropianu, rezygnację z translokacji budynków fabryki Jarocińskiego, rekonstrukcję detalu architektonicznego i zburzonych zabytków,
– rozbudowę sieci tramwajowej,
– scalenie działek geodezyjnych w sposób umożliwiający zabudowę narożników.

Wniosek do budżetu na rok 2013

W dniu dzisiejszym przesłaliśmy wniosek dotyczący budżetu Łodzi na rok 2013. Postulujemy w nim m. in. rezygnację z zadania budowy Trasy Nowo-Targowej i przeznaczenie tych środków na realizację uchwał z 2010 roku dotyczących opracowania planów miejscowych dla obszarów śródmiejskich, zwiększenie budżetu remontowego dla kamienic, szczególnie tych w najgorszym stanie, oraz na zwiększenie inwestycji utrzymaniowych i rozwojowych łódzkiego systemu tramwajowego.

NIE dla stanowiska „Droga Łódź” ws. wariantu łącznika Łodzi z S-14!

24 sierpnia 2012 roku stowarzyszenie Łódzka Przestrzeń złożyło wniosek do Zarządu Dróg i Transportu o odrzucenie zaproponowanego przez stowarzyszenie Droga Łódź wariantu łącznika pomiędzy S-14 a al. Włókniarzy. W naszej ocenie propozycja stowarzyszenia Droga Łódź wynika jedynie z niezadowolenia budową drogi ok. 30 osób, których postulat sprowadza się do obciążenia Gminy Łódź i PKP ogromnymi kosztami przebudowy infrastrukturalnej i zmiany procedur oraz dokumentacji, a także naraża Łódź na przesunięcie w czasie realizacji ważnych inwestycji drogowych.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Sukces! Nie będzie burzenia zabytków poprzemysłowych na Posiadłach Wodno-Fabrycznych!

Dzięki naszej stanowczej interwencji wycofano z harmonogramu finansowego na rok 2012 fragment planowanej Trasy Wróblewskiego – Czerwona – Milionowa, której realizacja jest niewykonalna z powodu stanu prawnego, a więc finansowanie projektowania byłoby niegospodarnością. Planowane dodatkowe pasy jezdni kolidują bowiem z zabytkowymi budynkami historycznych Posiadeł Karola Scheiblera i Ludwika Geyera. Po naszych ostrzeżeniach o zawiadomieniu prokuratury w przypadku uchwalenia niegospodarnego budżetu, zadanie budżetowe usunięto z projektu budżetowego.

Materiały: Dziennik Łódzki

Nasze uwagi do Strategii Przestrzennego Rozwoju Łodzi

Dzisiaj złożyliśmy do Biura Architekta Miasta sześciostronicowy wniosek z uwagami do Strategii Przestrzennego Rozwoju Łodzi. Nie odnieśliśmy się do założeń transportowych z uwagi na wcześniejsze wnioski przesyłane w ramach zespołu pracującego nad systemem transportowym Łodzi.

Plan ze Strategii dot. MPZP


Konsultacje w sprawie Nowego Centrum Łodzi

W dniach 7-31 maja miały miejsce konsultacje społeczne dotyczące rozwiązań transportowych i funkcjonalnych dla proponowanych inwestycji obejmujących tereny wokół nowo powstającego dworca multimodalnego Łódź Fabryczna. W trakcie warsztatów projektowych padło wiele ciekawych pomysłów, również nasze stowarzyszenie zgłosiło wiele uwag, zwłaszcza w temacie powiązań funkcjonalnych wynikających z warsztatów „Zszywanie Miasta” oraz w trakcie warsztatów dotyczących wykorzystania przestrzeni publicznej Nowego Centrum Łodzi.

Oprócz tego, na konsultacjach wyszło na jaw, jak wielkie szkody mogą być poczynione łodzianom, zarówno biznesowi lokalnemu, jak i mieszkańcom okolicy, w wyniku przestarzałych koncepcji forsowanych usilnie przez urzędników miejskich. Władze miasta uparcie dążą do rozcięcia terenu Nowego Centrum tzw. trasą Nowotargową, nawet kosztem utraty miejsc pracy przez 200 mieszkańców, zatrudnionych przez firmę Enkev Natural Fibres, która zmuszona byłaby opuścić swoją siedzibę, co naraziłaby ją na ogromne koszty. W dodatku, zdaniem Czesława Grochulskiego, prezesa Enkev Poland SA, przeniesienie produkcji jest w krótkim czasie niemożliwe. Większość uczestników konsultacji – włączając w to stowarzyszenie Łódzka Przestrzeń – zamiast budowy ulicy Nowotargowej, optowała za systemem ulic współpracujących, w istniejących przebiegach (ul. Wodna i Targowa), co umożliwiłoby zachowanie integracji omawianego rejonu, jak również utrzymanie jego komercyjnej atrakcyjności jako miejsca przyjaznego do zamieszkania oraz potencjalnego terenu inwestycyjnego.

Marek Jurkiewicz specjalnie dla Stowarzyszenia © Łódzka Przestrzeń. Powered by Wordpress