Archiwum dla Planowanie przestrzenne

Kontrola społeczna Biura Architekta Miasta

W dniu 07 października 2021 r. odbyło się zebranie zespołu Biura Architekta Miasta w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Łodzi dotyczące zmian zapisów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla obszaru zachodniej części Nowego Centrum Miasta pomiędzy ulicami Tuwima a Narutowicza. Ponieważ Architekt Miasta, który do roku 2011 deklarował, że sam jest społecznikiem i chce wprowadzić nową jakość do dotychczasowej polityki UMŁ, która wykluczała organizacje społeczne z procesu planowania przestrzennego, po uzyskaniu stanowiska dyrektora BAM, sam rozpoczął ignorowanie społeczności lokalnej w planowaniu przestrzennym, podjęliśmy działania kontroli nad procedurami przez niego prowadzonymi. Korzystając z okazji do swobodnego wejścia na obrady zespołu, zapoznaliśmy się z planami BAM w zakresie planowania przestrzennego i udokumentowaliśmy dla mieszkańców Łodzi zamiary władz miasta wobec zapisów planistycznych ujętych w dokumentach dotychczasowych. Niestety, znacząca część zmian zmierza do usunięcia istotnych zapisów ochrony oraz ewidentnie sprzyja niszczeniu dziedzictwa kulturowego. Do najbardziej rażących propozycji zmian zaliczyć należy przede wszystkim:

  • wykreślenie zapisów ochrony zabytków z planów miejscowych jeśli zabytki nie są ujęte w GEZ i nie są objęte ochroną poprzez wpis do rejestru zabytków, co oznacza dopuszczenie wyburzania na masową skalę historycznej zabudowy tworzącej XIX-wieczny charakter zabytkowej Łodzi Przemysłowej,
  • zmiany w typie nakazanej linii zabudowy poprzez dopuszczanie innych niż pierzejowa w tkance śródmiejskiej, wprowadzając w krajobrazie chaos i charakter blokowiska,
  • zmniejszenie wymaganej liczby miejsc postojowych dla samochodów indywidualnych, utrudniając mieszkańcom normalne funkcjonowanie.

Z planów jakie odkryliśmy wynika jednoznacznie, że władze miasta w tym dyrektor BAM kierują się wyłącznie interesem lobby deweloperskiego i ułatwieniami dla inwestorów prywatnych, kosztem interesu społecznego i głosu mieszkańców Łodzi. Nasza obecność po pewnym czasie spowodowała popłoch urzędników, którzy zaczęli domagać się opuszczenia przez nas spotkania, co pokazuje, że urzędnicy mają świadomość tego, co robią i że nie podoba się to łodzianom.
W związku z powyższym na podstawie prawa dziennikarskiego oraz zapisów Regulaminu naszej organizacji informujemy o tym mieszkańców, aby mieli świadomość, że niszczenie krajobrazu kulturowego miasta i utrudnianie życia mieszkańcom nie jest wynikiem przypadku, niekompetencji ani pomyłek, lecz planowym, celowym działaniem władz miasta.
Mając na względzie obietnice wyborcze obecnej administracji i obsadzonych na stanowiskach urzędniczych dawnych deklaratywnych „społeczników”, jak dyrektor BAM, zdecydowanie opowiadamy się przeciwko tym dewastującym zabytkowe dzielnice miasta celowym planom biurokratów łódzkich. Będziemy starali się poprzez stosowne wnioski blokować poszczególne szkodliwe działania w przyszłości.

Nasze badania zaprezentowane podczas międzynarodowej konferencji naukowej

Nasze Stowarzyszenie miało zaszczyt zaprezentować wyniki wieloletnich badań nad wpływem transportu na zabytkową tkankę Łodzi podczas IV Międzynarodowej Konferencji Naukowej: „Problemy i wyzwania geografii komunikacji”, która odbyła się na terenie Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Wśród 18 krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych, reprezentowanych przez uczestników konferencji, Łódzka Przestrzeń była jedną z dwóch organizacji pozarządowych, biorących udział w obradach. Nasze Stowarzyszenie, zgromadziwszy w ostatniej dekadzie, w ramach własnego archiwum, znaczący i bogaty zasób różnego typu dokumentacji związanej ze zmianami w strukturze miejskiej oraz infrastrukturze transportowej Łodzi, na podstawie par. 5, pkt. 4 Regulaminu, prowadzi badania naukowe i publikuje je w formie naukowej, korzystając ze wspomnianego zasobu. 9 maja 2019 r., o godz. 17:15, nasz przedstawiciel, Jakub Polewski, zaprezentował wyniki badań pod tytułem: „Formy wpływu przekształceń infrastruktury transportu kołowego na morfologię miasta na przykładzie Łodzi”. Tematyka zaprezentowanych badań stanowiła novum na tle pozostałych, co wynikało z interdyscyplinarnego przedmiotu badań; połączenia zainteresowań zarówno m.in. geografii transportu jak też geografii historycznej. Prezentacja została przygotowana przy współpracy z dr. Tomaszem Figlusem z WNG UŁ (m.in. geografia historyczna wsi, urbanistyka i ruralistyka), za co serdecznie Panu doktorowi dziękujemy.

Nasz wniosek do MPZP dla ulicy Targowej

W związku z opracowywaną w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej koncepcją miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulic Tuwima – Targowa – Piłsudskiego – Wodna, złożyliśmy 29 lipca b.r. do MPU wniosek o uwzględnienie naszych postulatów, w tym:
– organizację ruchu w istniejącym układzie ulicznym zamiast budowy Trasy Nowotargowej,
– ochronę zabudowy sprzed 1945 roku, w tym zakaz wyburzania, termomodernizacji zewnętrznej przy użyciu styropianu, rezygnację z translokacji budynków fabryki Jarocińskiego, rekonstrukcję detalu architektonicznego i zburzonych zabytków,
– rozbudowę sieci tramwajowej,
– scalenie działek geodezyjnych w sposób umożliwiający zabudowę narożników.

Prorevita 2012

W dniach 19-20 października uczestniczyliśmy w Forum Naukowym Prorevita 2012. W pierwszym dniu Forum, wzięliśmy udział w panelu dyskusyjnym, dotyczącym wykorzystania dziedzictwa poprzemysłowego w rozwoju lokalnym i regionalnym w kontekście utworzenia szlaku zabytków poprzemysłowych.

Domagamy się integracji przystanków MPK z ŁKA przy ul. Pabianickiej

Pismem z 27 sierpnia 2012 roku stowarzyszenie Łódzka Przestrzeń wniosło do Zarządu Dróg i Transportu o przeniesienie przystanków tramwajowych z uwzględnieniem możliwości podjeżdżania autobusów (rozwiązanie jak dla przystanków w rejonie pl. Niepodległości i Hali Górniak) z północnej na południową stronę skrzyżowania ulicy Pabianickiej i al. Jana Pawła II, w celu budowy węzła multimodalnego dla planowanej w rejonie wiaduktu nad ul. Pabianicką stacji Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Chociaż od lat trudno liczyć na Zarząd Dróg i Transportu, nie możemy pozostawać bezczynni i wierzymy, że w interesie pasażerów należy wywierać presję na ZDiT w interesie użytkowników transportu zbiorowego na tle niepowtarzalnej szansy, jaką jest budowa ŁKA na terenie Łodzi.

NIE dla stanowiska „Droga Łódź” ws. wariantu łącznika Łodzi z S-14!

24 sierpnia 2012 roku stowarzyszenie Łódzka Przestrzeń złożyło wniosek do Zarządu Dróg i Transportu o odrzucenie zaproponowanego przez stowarzyszenie Droga Łódź wariantu łącznika pomiędzy S-14 a al. Włókniarzy. W naszej ocenie propozycja stowarzyszenia Droga Łódź wynika jedynie z niezadowolenia budową drogi ok. 30 osób, których postulat sprowadza się do obciążenia Gminy Łódź i PKP ogromnymi kosztami przebudowy infrastrukturalnej i zmiany procedur oraz dokumentacji, a także naraża Łódź na przesunięcie w czasie realizacji ważnych inwestycji drogowych.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Sukces! Nie będzie burzenia zabytków poprzemysłowych na Posiadłach Wodno-Fabrycznych!

Dzięki naszej stanowczej interwencji wycofano z harmonogramu finansowego na rok 2012 fragment planowanej Trasy Wróblewskiego – Czerwona – Milionowa, której realizacja jest niewykonalna z powodu stanu prawnego, a więc finansowanie projektowania byłoby niegospodarnością. Planowane dodatkowe pasy jezdni kolidują bowiem z zabytkowymi budynkami historycznych Posiadeł Karola Scheiblera i Ludwika Geyera. Po naszych ostrzeżeniach o zawiadomieniu prokuratury w przypadku uchwalenia niegospodarnego budżetu, zadanie budżetowe usunięto z projektu budżetowego.

Materiały: Dziennik Łódzki

Nasze uwagi do Strategii Przestrzennego Rozwoju Łodzi

Dzisiaj złożyliśmy do Biura Architekta Miasta sześciostronicowy wniosek z uwagami do Strategii Przestrzennego Rozwoju Łodzi. Nie odnieśliśmy się do założeń transportowych z uwagi na wcześniejsze wnioski przesyłane w ramach zespołu pracującego nad systemem transportowym Łodzi.

Plan ze Strategii dot. MPZP


Konsultacje w sprawie Nowego Centrum Łodzi

W dniach 7-31 maja miały miejsce konsultacje społeczne dotyczące rozwiązań transportowych i funkcjonalnych dla proponowanych inwestycji obejmujących tereny wokół nowo powstającego dworca multimodalnego Łódź Fabryczna. W trakcie warsztatów projektowych padło wiele ciekawych pomysłów, również nasze stowarzyszenie zgłosiło wiele uwag, zwłaszcza w temacie powiązań funkcjonalnych wynikających z warsztatów „Zszywanie Miasta” oraz w trakcie warsztatów dotyczących wykorzystania przestrzeni publicznej Nowego Centrum Łodzi.

Oprócz tego, na konsultacjach wyszło na jaw, jak wielkie szkody mogą być poczynione łodzianom, zarówno biznesowi lokalnemu, jak i mieszkańcom okolicy, w wyniku przestarzałych koncepcji forsowanych usilnie przez urzędników miejskich. Władze miasta uparcie dążą do rozcięcia terenu Nowego Centrum tzw. trasą Nowotargową, nawet kosztem utraty miejsc pracy przez 200 mieszkańców, zatrudnionych przez firmę Enkev Natural Fibres, która zmuszona byłaby opuścić swoją siedzibę, co naraziłaby ją na ogromne koszty. W dodatku, zdaniem Czesława Grochulskiego, prezesa Enkev Poland SA, przeniesienie produkcji jest w krótkim czasie niemożliwe. Większość uczestników konsultacji – włączając w to stowarzyszenie Łódzka Przestrzeń – zamiast budowy ulicy Nowotargowej, optowała za systemem ulic współpracujących, w istniejących przebiegach (ul. Wodna i Targowa), co umożliwiłoby zachowanie integracji omawianego rejonu, jak również utrzymanie jego komercyjnej atrakcyjności jako miejsca przyjaznego do zamieszkania oraz potencjalnego terenu inwestycyjnego.

Zszyliśmy miasto!

Zakończyły się warsztaty urbanistycznie „Zszywanie miasta”, zorganizowane przez łódzki oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz Miejską Pracownię Urbanistyczną. Miło nam poinformować, że zespół Stowarzyszenia Łódzka Przestrzeń zajął w nich III miejsce. Skład naszego zespołu: Paweł Tranda, Piotr Salata-Kochanowski, Jakub Polewski i Kosma Chodurek. Naszym mentorem był architekt, pan Piotr Biliński, któremu bardzo serdecznie dziękujemy 🙂

Celem warsztatów było opracowanie polityki urbanistycznej i koncepcji zagospodarowania przestrzennego części Śródmieścia graniczącej z dworcem Łódź Fabryczna i Nowym Centrum Łodzi od strony ul. Piotrkowskiej („zszycie” Centrum Łodzi z Nowym Centrum). Chodzi o obszar pomiędzy ulicami: Piotrkowską, Narutowicza, Kilińskiego, Tuwima. Warsztaty polegały na zaproszeniu do Łodzi 8 zespołów projektowych. Ich członkowie podczas dwudniowej debaty – wraz z mieszkańcami tej części Łodzi, działającymi tu przedsiębiorcami, przedstawicielami samorządu, instytucji i stowarzyszeń – opracowali wytyczne, w oparciu o które są tworzone koncepcje urbanistyczne.

Marek Jurkiewicz specjalnie dla Stowarzyszenia © Łódzka Przestrzeń. Powered by Wordpress