Archiwum dla Planowanie przestrzenne

Nasze badania zaprezentowane podczas międzynarodowej konferencji naukowej

Nasze Stowarzyszenie miało zaszczyt zaprezentować wyniki wieloletnich badań nad wpływem transportu na zabytkową tkankę Łodzi podczas IV Międzynarodowej Konferencji Naukowej: „Problemy i wyzwania geografii komunikacji”, która odbyła się na terenie Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Wśród 18 krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych, reprezentowanych przez uczestników konferencji, Łódzka Przestrzeń była jedną z dwóch organizacji pozarządowych, biorących udział w obradach. Nasze Stowarzyszenie, zgromadziwszy w ostatniej dekadzie, w ramach własnego archiwum, znaczący i bogaty zasób różnego typu dokumentacji związanej ze zmianami w strukturze miejskiej oraz infrastrukturze transportowej Łodzi, na podstawie par. 5, pkt. 4 Regulaminu, prowadzi badania naukowe i publikuje je w formie naukowej, korzystając ze wspomnianego zasobu. 9 maja 2019 r., o godz. 17:15, nasz przedstawiciel, Jakub Polewski, zaprezentował wyniki badań pod tytułem: „Formy wpływu przekształceń infrastruktury transportu kołowego na morfologię miasta na przykładzie Łodzi”. Tematyka zaprezentowanych badań stanowiła novum na tle pozostałych, co wynikało z interdyscyplinarnego przedmiotu badań; połączenia zainteresowań zarówno m.in. geografii transportu jak też geografii historycznej. Prezentacja została przygotowana przy współpracy z dr. Tomaszem Figlusem z WNG UŁ (m.in. geografia historyczna wsi, urbanistyka i ruralistyka), za co serdecznie Panu doktorowi dziękujemy.

Nasz wniosek do MPZP dla ulicy Targowej

W związku z opracowywaną w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej koncepcją miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulic Tuwima – Targowa – Piłsudskiego – Wodna, złożyliśmy 29 lipca b.r. do MPU wniosek o uwzględnienie naszych postulatów, w tym:
– organizację ruchu w istniejącym układzie ulicznym zamiast budowy Trasy Nowotargowej,
– ochronę zabudowy sprzed 1945 roku, w tym zakaz wyburzania, termomodernizacji zewnętrznej przy użyciu styropianu, rezygnację z translokacji budynków fabryki Jarocińskiego, rekonstrukcję detalu architektonicznego i zburzonych zabytków,
– rozbudowę sieci tramwajowej,
– scalenie działek geodezyjnych w sposób umożliwiający zabudowę narożników.

Prorevita 2012

W dniach 19-20 października uczestniczyliśmy w Forum Naukowym Prorevita 2012. W pierwszym dniu Forum, wzięliśmy udział w panelu dyskusyjnym, dotyczącym wykorzystania dziedzictwa poprzemysłowego w rozwoju lokalnym i regionalnym w kontekście utworzenia szlaku zabytków poprzemysłowych.

Konsultacje w sprawie Nowego Centrum Łodzi

W dniach 7-31 maja miały miejsce konsultacje społeczne dotyczące rozwiązań transportowych i funkcjonalnych dla proponowanych inwestycji obejmujących tereny wokół nowo powstającego dworca multimodalnego Łódź Fabryczna. W trakcie warsztatów projektowych padło wiele ciekawych pomysłów, również nasze stowarzyszenie zgłosiło wiele uwag, zwłaszcza w temacie powiązań funkcjonalnych wynikających z warsztatów „Zszywanie Miasta” oraz w trakcie warsztatów dotyczących wykorzystania przestrzeni publicznej Nowego Centrum Łodzi.

Oprócz tego, na konsultacjach wyszło na jaw, jak wielkie szkody mogą być poczynione łodzianom, zarówno biznesowi lokalnemu, jak i mieszkańcom okolicy, w wyniku przestarzałych koncepcji forsowanych usilnie przez urzędników miejskich. Władze miasta uparcie dążą do rozcięcia terenu Nowego Centrum tzw. trasą Nowotargową, nawet kosztem utraty miejsc pracy przez 200 mieszkańców, zatrudnionych przez firmę Enkev Natural Fibres, która zmuszona byłaby opuścić swoją siedzibę, co naraziłaby ją na ogromne koszty. W dodatku, zdaniem Czesława Grochulskiego, prezesa Enkev Poland SA, przeniesienie produkcji jest w krótkim czasie niemożliwe. Większość uczestników konsultacji – włączając w to stowarzyszenie Łódzka Przestrzeń – zamiast budowy ulicy Nowotargowej, optowała za systemem ulic współpracujących, w istniejących przebiegach (ul. Wodna i Targowa), co umożliwiłoby zachowanie integracji omawianego rejonu, jak również utrzymanie jego komercyjnej atrakcyjności jako miejsca przyjaznego do zamieszkania oraz potencjalnego terenu inwestycyjnego.

Zszyliśmy miasto!

Zakończyły się warsztaty urbanistycznie „Zszywanie miasta”, zorganizowane przez łódzki oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz Miejską Pracownię Urbanistyczną. Miło nam poinformować, że zespół Stowarzyszenia Łódzka Przestrzeń zajął w nich III miejsce. Skład naszego zespołu: Paweł Tranda, Piotr Salata-Kochanowski, Jakub Polewski i Kosma Chodurek. Naszym mentorem był architekt, pan Piotr Biliński, któremu bardzo serdecznie dziękujemy 🙂

Celem warsztatów było opracowanie polityki urbanistycznej i koncepcji zagospodarowania przestrzennego części Śródmieścia graniczącej z dworcem Łódź Fabryczna i Nowym Centrum Łodzi od strony ul. Piotrkowskiej („zszycie” Centrum Łodzi z Nowym Centrum). Chodzi o obszar pomiędzy ulicami: Piotrkowską, Narutowicza, Kilińskiego, Tuwima. Warsztaty polegały na zaproszeniu do Łodzi 8 zespołów projektowych. Ich członkowie podczas dwudniowej debaty – wraz z mieszkańcami tej części Łodzi, działającymi tu przedsiębiorcami, przedstawicielami samorządu, instytucji i stowarzyszeń – opracowali wytyczne, w oparciu o które są tworzone koncepcje urbanistyczne.

Marek Jurkiewicz specjalnie dla Stowarzyszenia © Łódzka Przestrzeń. Powered by Wordpress