Archiwum dla Pisma

Po naszej interwencji w KWP przywrócono tablicę upamiętniającą ofiary zbrodni stalinowskich

W związku ze zgłoszeniami od mieszkańców Łodzi, dotyczącymi zniknięcia z fasady zabytkowej kamienicy przy ul. Kopernika 29/31, w której mieści się IV Komisariat Policji, tablicy upamiętniającej ofiary stalinowskich zbrodni, 31 sierpnia 2015 r. złożyliśmy wniosek do administracji budynku, tj. do Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi o wyjaśnienie, czy tablica została usunięta na stałe, czy tymczasowo i jeśli tymczasowo, to kiedy zostanie ponownie przywieszona. Kamienica została poddana remontowi głównemu, lecz prace przy niej ukończono już wiele tygodni wcześniej a tablicy próżno było wyczekiwać. Na szczęście po tygodniu od naszego pisma tablica została przywieszona ponownie, a Policja wyjaśniła, że jej zdjęcie było tymczasowe z uwagi na remont. Cieszymy się, że mogliśmy Szanownej Policji przypomnieć o zadbaniu o pamięć pomordowanych i zakatowanych przez socjalistyczny reżim i że sprawa pozytywnie się zakończyła. W razie innych tego typu zdarzeń apelujemy do mieszkańców, żeby podobnie, jak w tym wypadku, bezzwłocznie nas informowali o usuwaniu tablic z miejsc pamięci narodowej.

Tablica na fasadzie kamienicy przy ul. Kopernika 29/31 sprzed demontażu. Fot.: Jakub Polewski 2015.

Nasz wniosek do MPZP dla ulicy Targowej

W związku z opracowywaną w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej koncepcją miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulic Tuwima – Targowa – Piłsudskiego – Wodna, złożyliśmy 29 lipca b.r. do MPU wniosek o uwzględnienie naszych postulatów, w tym:
– organizację ruchu w istniejącym układzie ulicznym zamiast budowy Trasy Nowotargowej,
– ochronę zabudowy sprzed 1945 roku, w tym zakaz wyburzania, termomodernizacji zewnętrznej przy użyciu styropianu, rezygnację z translokacji budynków fabryki Jarocińskiego, rekonstrukcję detalu architektonicznego i zburzonych zabytków,
– rozbudowę sieci tramwajowej,
– scalenie działek geodezyjnych w sposób umożliwiający zabudowę narożników.

Nowe wpisy do rejestru zabytków przy ulicy Pomorskiej w Łodzi – nasz wniosek rozpatrzony pozytywnie!

Wojewódzki Konserwator Zabytków pozytywnie odniósł się do naszego wniosku z 1 września 2014 r. i postanowił wszcząć procedurę wpisu do rejestru zabytków neorenesansowych kamienic, znajdujących się przy ulicy Pomorskiej 20, 22 i 23. Dzięki temu trzy wartościowe zabytki w bezpośredniej okolicy wspaniałego gmachu Miejskiego Towarzystwa Kredytowego otrzymają ochronę prawną.

Nasza interwencja po pożarze secesyjnej kamienicy przy Kilińskiego 93

W związku z podpaleniem późnosecesyjnej kamienicy przy ulicy Kilińskiego 93, podjęliśmy szereg działań mających na celu zabezpieczenie kamienicy przed całkowitym zniszczeniem oraz ukaranie sprawców podpalenia. 2 grudnia wnieśliśmy do Miejskiej Konserwator Zabytków o kontrolę nad decyzjami PINB i uniemożliwienie właścicielom rozbiórki pod pretekstem skutków pożaru. Z korespondencji prowadzonej do dzisiaj z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków wynika ponadto, że PINB upoważnił właścicieli jedynie do rozbiórki attyk i murów poddasza do wysokości gzymsu ostatniego piętra. Powiadomiliśmy również prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstw. Jeśli Miejska Konserwator Zabytków odmówi wydania nakazu remontu kamienicy, skierujemy się z wnioskiem o wpis do rejestru zabytków do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi.

Nowe Miasto do rejestru zabytków

Wojewódzki Konserwator Zabytków w Łodzi wszczął w końcu procedurę wpisu do rejestru zabytków osady Nowe Miasto lokowanej w 1821 roku. Wniosek w tej sprawie złożyła nasza organizacja do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi 18 lipca 2012 roku. Wpisanie osady nowomiejskiej jest jedną z najpilniejszych potrzeb w zakresie ochrony łódzkich zabytków, gdyż w obliczu braku miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego pozwala na prawną kontrolę planistyczną sposobu zagospodarowywania jednego z najcenniejszych zabytków obszarowych Łodzi.

Nakaz remontu pałacu Konstadtów

Z przyjemnością informujemy, że dzięki współpracy naszej organizacji z prywatnymi właścicielami eklektycznego pałacu Miny i Hermana Konstadtów przy ul. Piotrkowskiej 53 w Łodzi, w którym mamy siedzibę, udało się uzyskać decyzję Wojewódzkiego Konserwator Zabytków w Łodzi nakazującą remont kapitalny zabytku. Dzięki nakazowi, właściciele lokali mogą podjąć działania zmierzające do przywrócenia świetności jednej z najpiękniejszych łódzkich kamienic w stylu eklektycznym, zgodnie z założeniami programu 100 kamienic dla Łodzi, którego Urząd Miasta Łodzi nie chce realizować.

Wniosek w sprawie układów urbanistycznych w NID

Pismem z 21 września 2012 r. Miejski Konserwator Zabytków w Łodzi poinformował nas o przekazaniu Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa do rozpatrzenia od strony merytorycznej naszego wniosku o wpis do Łódzkiej Gminnej Ewidencji Zabytków układów urbanistycznych tworzących jednostki kształtujące XIX-wieczną Łódź Przemysłową oraz opinię prawną w odniesieniu do art. 22 ust. 4 i 5 ustawy „O ochronie zabytków i opiece nad zabytkami”.

Zlikwidowane szkoły pozostaną zagospodarowane

Zgodnie z informacją udzieloną nam przez Wydział Edukacji UMŁ wszystkie budynki, w których do 31 sierpnia 2012 roku zlikwidowano ośrodki edukacyjne, głównie szkoły średnie, pozostaną zagospodarowane, przede wszystkim poprzez przekazanie w zarząd i administrowanie organizacjom społecznym, innym instytucjom edukacyjnym lub ośrodkom pomocowym. Z pisma wynika, że przynajmniej w roku 2012 brak jest ryzyka degradacji, wyburzeń lub wyprzedawania zabudowy po likwidowanych szkołach

Wniosek o wpis układów urbanistycznych do ewidencji zabytków

Pismem z 28 sierpnia 2012 r. złożyliśmy wniosek do Miejskiego Konserwatora Zabytków o wpisanie do łódzkiej Gminnej Ewidencji Zabytków historycznych zespołów urbanistycznych tworzących XIX-wieczną Łódź Przemysłową:

  • Nowe Miasto wraz z Ogrodami Sukienniczymi,
  • osada tkacko-prządnicza Łódka wraz z Nową Łódką i osadą Ślązaki,
  • Posiadła Wodno-Fabryczne
  • Nowa Dzielnica,
  • dzielnica Wiązowa,
  • osada przemysłowa Kąty,
  • Stare Miasto

5 nowych kamienic w ewidencji zabytków

Dzięki wnioskowi Stowarzyszenia Łódzka Przestrzeń z 2012 roku udało się wpisać nowe, zabytkowe kamienice do Gminnej Ewidencji Zabytków w Łodzi: Wólczańska 66, Wólczańska 167, Wólczańska 169, Gdańska 24 i Pomorska 67. Pozostałe zgłoszone zabytki są w trakcie badań konserwatorskich.

Marek Jurkiewicz specjalnie dla Stowarzyszenia © Łódzka Przestrzeń. Powered by Wordpress